Bel Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Bel Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen bel kireçlenmesi, aslında omurga çevresindeki eklemlerin aşınması, yıpranması ve deformasyonudur. Bu durumun sonucunda çeşitli şikayetler ortaya çıkar. Kireçlenmenin asıl nedeni genetik faktörler olup, kişinin yaşamındaki olumsuz faktörler hastalığın genç yaşlarda başlamasına sebep olabilir. Bu olumsuz faktörler arasında aşırı kilo, deforme olmuş ve yıpranmış eklemlere fazla ağırlık verilmesi, ağır yük kaldırma ve eklemleri zorlayıcı hareketler bulunmaktadır.

Bel bölgesinde bulunan omurga arası diskler, sinir uçları ve omurgaları birbirine bağlayan eklemlerden oluşur. Zorlanmalar sonucu bu eklemler ve sinirler aşınır, sertleşir ve çevresini saran bağların gerilmesine sebep olur.

Belde Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Bel kireçlenmesi genellikle ilk aşamalarda ağrıya neden olmaz. Omurga çevresindeki eklemlerin deforme olması ve yıpranması yavaş yavaş meydana gelir. Ancak bu aşınmalar sonucu dokularda zedelenme ve aşırı baskı sonucu kaslarda ağrı meydana gelmeye başlar. Hastada bu ağrılar şiddetli bir şekilde artar ve kimi zaman bel bölgesine, kalçaya ve ayaklara kadar inebilir. Bu durum kişinin ayaklarında uyuşma ve karıncalanmaya sebep olur. Kireçlenmenin sebep olduğu eklem bozuklukları ve dokuların yıpranması sonucu hastanın günlük aktiviteleri kısıtlanır. Gün içinde yeterince eğilip kalkamama, herhangi bir ağırlık kaldırmada güçlük çekme, uzun süre yürüyememe, sabahları şiddetli ağrıyla uyanma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bel Kireçlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel kireçlenmesi tedavi sürecinde hastanın şikayetlerine göre çeşitli tedavi seçenekleri uygulanır. Ağrılar hastanın belirli bir bölgesinde yoğunlaşıyorsa tedavi de o bölgeye odaklanır. Tedavi sürecinde, hastanın günlük hareketleri kısıtlı olduğundan fizik tedavi uygulanır. Özellikle deforme olmuş ve sertleşmiş eklem yerlerine lazer tedavisi uygulanabilir. Elektrik tedavisi ve egzersiz tedavisi de bu hastalıkta etkilidir. Tedavi ile kireçlenme tamamen ortadan kaldırılamasa da, kişinin ağrıları azaltılır ve hastalığın ilerlemesi durdurulur. Bu şekilde hastanın günlük yaşamı daha aktif hale gelir ve şikayetlerinden büyük ölçüde kurtulur.

Bel Kireçlenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Fizik tedavi ve düzenli egzersiz yapmak hasta için oldukça faydalıdır. Doktorun önerdiği egzersiz hareketleri 3-4 hafta boyunca günde iki defa tekrarlanmalı ve ardından daha sık bir şekilde devam edilmelidir. Günlük hafif tempolu yürüyüşler de çok iyi gelecektir ve kaplıca tedavileri de bel kireçlenmesi için etkili bir yöntemdir. Ayrıca sırt kaslarını güçlendirmek için sert bir zeminde vücudu fazla zorlamadan mekik çekilebilir. Bunların yanı sıra karın kasları da güçlendirilmelidir. Bunun için en iyi egzersizlerden biri sırt üstü düz bir zemine yatmak, başın altına bir minder koymak, dizleri yarım bükmek ve ayak tabanlarını yere sabitlemektir. Eller bel altının çukurunda avuç içleri yere gelecek şekilde birleştirilir ve kişi belini kuvvetli bir şekilde ellerin üzerine bastırır. Bu egzersiz düzenli yapıldığında karın kasları için oldukça etkili olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni